Aktivity v Jeseníkách

Jeseníky se stávají  mezi návštěvníky tuzemských hor stále populárnější. Jistou „přelidněnost“ však pocítíte pouze během prázdnin v nejnavštěvovanějších lokalitách. Na většině míst během celého roku můžete zažít jedinečný pocit svobody a vychutnat si krásu Jesenických hor. Doporučujeme neutíkat z hřebenů  tak brzy, aby jste mohli zažít hory v těch nejkrásnějších okamžicích při západu slunce. Návrat setmělým lesem do tepla chaty bude nevšedním zážitkem nejen pro vaše děti!

Když bohové stvořili svět, zapomněli na Jesenicko. Zůstalo jim jen trochu kamení a hlíny, z nichž navršili vysoké hory a kopce. Protože se chtěli budoucím obyvatelům odměnit za namáhavý život, který je tady čekal, poručili ďáblovi, aby pod tímto kouskem zemského povrchu nahromadil bohatství – zlato, stříbro a rudy. Ďábel však dával do země zlato, jen pokud se bohové dívali. Když ho nepozorovali, vzal místo zlata žulu a zasadil ji pod celým krajem. Ošálení bohové se strašně rozhněvali, ale poněvadž už nemohli ďáblovu zlomyslnost napravit, přidali Jesenicku aspoň to, čeho měli nadbytek – krásu. Svými prsty vytvořili v horách úžlabiny, poručili potokům, aby je osvěžily životodárnou a léčivou vodou, a stromům, aby rostly co nejvýše. Na horská úbočí naseli horské květy a tok spěchajících říček naladili do uklidňujícího šumění a vytvořili překrásné vodopády.

Zajímavosti

Lyžování

Skipark Filipovice má nástupní stanici lanovky 500 metrů od chaty a při dostatku přírodního sněhu lze dojet na lyžích až ke dveřím. Skipark je vybaven půjčovnou a lyžařskou školou. Výborný areál Červenohorské sedlo je dostupný autem za 10 minut, Ski Kouty za 20 minut, Ramzová za 25 minut.

Milovníci bílé stopy nejčastěji vyrážejí z Červenohorského sedla směrem na Švýcárnu a dál na Praděd. Krásný a pravidelně upravovaný je okruh Mravenečník. Velmi oblíbené jsou vzdálenější tratě okolo chaty Paprsek. V zimách bohatých na sníh jsou udržovány tratě v údolí Bělé, po kterých lze dojet z Filipovic až do Jeseníku. Aktuální stav tratí zjistíte na jdemenabezky.cz.

Koupání

V chladnějších obdobích roku doporučujeme ohřát se v blízkých lázeňských komplexech:

V létě můžete navštívit nově zrekonstruované venkovní Jesenikcé koupaliště. Pokud preferujete přírodní koupání,  v podhůří Rychlebských hor se nachází množství zatopených lomů (Rampa, Vycpálek). K některé nedojedete snadno autem (Brankopy) a jsou tak ideální k osvěžení během cyklovýletů. 

Mimořádně čistou vodu oplývá přehrada Slezská Harta. Minimum návštěvníků, travnaté břehy a občas i oblázková pláž, Harta stojí rozhodně za návštěvu i přes větší vzdálenost z Filipovic. Doporučujeme spojit s cyklovýletem okolo přehrady, případně návštěvou hradu Sovinec a Rešovských vodopádů.