Aktivity v Jeseníkách

Jeseníky se stávají  mezi návštěvníky tuzemských hor stále populárnější. Jistou „přelidněnost“ však pocítíte pouze během prázdnin v nejnavštěvovanějších lokalitách. Na většině míst během celého roku můžete zažít jedinečný pocit svobody a vychutnat si krásu Jesenických hor. Doporučujeme neutíkat z hřebenů  tak brzy, aby jste mohli zažít hory v těch nejkrásnějších okamžicích při západu slunce. Návrat setmělým lesem do tepla chaty bude nevšedním zážitkem nejen pro vaše děti!

Když bohové stvořili svět, zapomněli na Jesenicko. Zůstalo jim jen trochu kamení a hlíny, z nichž navršili vysoké hory a kopce. Protože se chtěli budoucím obyvatelům odměnit za namáhavý život, který je tady čekal, poručili ďáblovi, aby pod tímto kouskem zemského povrchu nahromadil bohatství – zlato, stříbro a rudy. Ďábel však dával do země zlato, jen pokud se bohové dívali. Když ho nepozorovali, vzal místo zlata žulu a zasadil ji pod celým krajem. Ošálení bohové se strašně rozhněvali, ale poněvadž už nemohli ďáblovu zlomyslnost napravit, přidali Jesenicku aspoň to, čeho měli nadbytek – krásu. Svými prsty vytvořili v horách úžlabiny, poručili potokům, aby je osvěžily životodárnou a léčivou vodou, a stromům, aby rostly co nejvýše. Na horská úbočí naseli horské květy a tok spěchajících říček naladili do uklidňujícího šumění a vytvořili překrásné vodopády.

Zajímavosti

  • elektrárna Dlouhé stráně – kontroverzní technické dílo, které bylo zařazeno mezi sedm divů Česka. Doporučujeme absolvovat exkurzi do podzemí elektrárny, kterou je nutno rezervovat. K horní nádrži vede kvalitní asfaltová cesta s regulovaným provozem, která nabízí fanouškům silniční cyklistiky takřka alpské převýšení.
  • ruční papírna Velké Losiny – nejstarší fungující papírna v ČR
  • Rejvíz – malebná horská osada s prvky původní architektury. Blízké Mechové jezírko je v sezónu hojně navštěvované, doporučujeme raději výlet za krásným rozhledem na zříceninu hradu Kobrštejn.
  • dřevěné kostelíky Maršíkov, Žárová

Koupání

V chladnějších obdobích roku doporučujeme ohřát se v blízkých lázeňských komplexech:

V létě můžete navštívit nově zrekonstruované venkovní Jesenikcé koupaliště. Pokud preferujete přírodní koupání,  v podhůří Rychlebských hor se nachází množství zatopených lomů (Rampa, Vycpálek). K některé nedojedete snadno autem (Brankopy) a jsou tak ideální k osvěžení během cyklovýletů. 

Mimořádně čistou vodu oplývá přehrada Slezská Harta. Minimum návštěvníků, travnaté břehy a občas i oblázková pláž, Harta stojí rozhodně za návštěvu i přes větší vzdálenost z Filipovic. Doporučujeme spojit s cyklovýletem okolo přehrady, případně návštěvou hradu Sovinec a Rešovských vodopádů.